Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

Sensoplastyka® - co to takiego…?

Zapewne wiele z Was zastanawia się czym jest Sensoplastyka®? Najprostsza odpowiedz: To pewnego rodzaju zajęcia, które wpływają na wszechstronny rozwój Waszych dzieci.

            Sensoplastyka® jest metodą i marką, której autorem jest Izabela Stefańska. Jest zastrzeżonym znakiem towarowym Inkubatora Inspiracji, a zajęcia mogą prowadzić wyłącznie osoby, które ukończyły szkolenie Trenerskie prowadzone przez wspomnianą wcześniej firmę. To ciekawe  zajęcia, które, mimo iż są proste w swojej formie, przynoszą ogromne korzyści zarówno dla rozwoju mózgu małego człowieka, ponieważ angażują wszystkie zmysły: wzroku, dotyku, słuchu, węchu i smaku, jak i ogólnej motoryki dzieci. Z jednej strony to aktywność bardzo atrakcyjna i kreatywna, a z drugiej – intensywnie stymulująca rozwój malucha. Dana metoda jest wspieraniem rozwoju umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami oraz zdolnościami do współpracy, porozumiewania się z innymi i działania w grupie. W trakcie zajęć sensoplastycznych na dziecko oddziałuje wiele bodźców. Ma ono możliwość reagowania na nie w naturalny dla siebie sposób. Co więcej, Sensoplastyka® jest doskonałą zabawą dla dzieci. Najprościej można powiedzieć, że jest to swoista plastyka sensoryczna dla wszystkich osób w wieku od 0 do 100 lat.

            W celu przeprowadzenia zajęć, wykorzystując tę metodę, należy zastosować kilka zasad pracy. Zajęcia odbywają się na dużej przestrzeni, czyli podłodze, która musi być zabezpieczona np. folią, a nie przy stolikach. Zabawa odbywa się w ubraniu, które można pobrudzić, nie zakłada się fartuszków ochronnych. Nie należy przeszkadzać sobie nawzajem. Podczas zajęć Trener nie ma gotowych scenariuszy, to dziecko decyduje w jakim czasie się bawi, co i ile chce wsypać, wlać. Osoba prowadząca nie sugeruje tylko zadaje pytania typu „może chciałbyś/chciałabyś sam/sama spróbować?”. Wykorzystuje się tylko i wyłącznie  naturalne produkty spożywcze takie jak mąka, ryż, kasze, makarony, jogurty, groch, fasola, galaretki, woda, olej, barwniki spożywcze. Na każdych zajęciach dzieci korzystają z innych produktów, żeby mogły pobudzać i rozwijać swoje zmysły, kreatywność, samodzielność, swobodę działania. Dzieci same dokonują wyboru czy bawią się na sucho czy użyją mokrych produktów (np. woda, olej, mleko). Z przygotowanych artykułów spożywczych mogą stworzyć różnego rodzaju masy czy to ciastolinę, ryżolinę, ciecz nienewtonowska, czy po prostu, używając języka dzieci - „gluta”. Mogą przesypywać, przelewać, smakować, wąchać, dotykać, poznawać, a także porównywać swoje masy. Mimo że wszyscy mają do wykorzystania te same produkty, każdemu wychodzi coś innego.

            Prowadząc zajęcia z Sensoplastyka® z przedszkolakami można zauważyć, jak dzieci obawiające się pobrudzenia, lękliwe stają się bardziej otwarte i chętne do eksperymentowania. Zaczynają używać większej ilości przeznaczonych produktów, nie ograniczają się tylko do zabaw suchymi artykułami. W czasie zajęć przedszkolaki niejednokrotnie opowiadają sobie o tym, że w domu rodzice nie pozwalają mi się tak bawić i brudzić, a „w przedszkolu jest super”. Rodzicu, warto spróbować zmienić swoje nastawienie i przymknąć oko na plamkę na ubranku, czy brudne rączki malucha. Pamiętaj, że Sensoplastyka® to nie tylko dobra zabawa pozwalająca dzieciom  rozwijać swoją kreatywność, myślenie czy procesy poznawcze, ale przede wszystkim ogólny rozwój całego organizmu. Przedszkolaki po zajęciach wychodzą bogatsze o nowe doświadczenia, pełne radości i stymulacji sensorycznej.

           

 

Poniżej przedstawiam przykłady zabaw z wykorzystaniem metody Sensoplastyka®. Opisane zajęcia można przeprowadzić również w domu z całą rodziną. Udanej zabawy!

Domowe farby

Domowe farby można wykonać z wody, mąki i barwnika spożywczego albo zabarwić jogurt np. sokiem z buraka. Malowanie farbami to zabawa uwielbiana przez wszystkie dzieci. Jest jeszcze bardziej atrakcyjna, kiedy malować można całymi dłońmi, stopami, a podłoże do malowania nie kończy się na małym formacie.

Piasek kinetyczny

Do stworzenia piasku wystarczy użyć mąki, oleju, a jeśli chcemy uzyskać kolorowy piasek to dodatkowo barwników spożywczych. Dzieci mogą w nim bawić się podobnie jak w piaskownicy: przesypywać, odciskać kształty z foremek, ugniatać, pisać palcem po piasku kinetycznym, odciskać dłonie, stopy.

 

 

mgr Ewa Żero

nauczyciel wychowania przedszkolnego

oligofrenopedagog z kwalifikacjami do pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu

terapeuta pedagogiczny

Sensoplastyka® - trener I stopnia

Data dodania: 2022-05-26 15:14:17
Data edycji: 2022-05-26 15:17:20
Ilość wyświetleń: 2293
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

17-100 Bielsk Podlaski

ul. Żwirki i Wigury 4

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej